Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

Biżuteria Robienie zakupów

Zamów obrączki Kraków

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy młodą parę po wsze czasy, a symbolem ich uczucia, zaangażowania i lojalności są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Obrączki ślubne – cząstka ceremonii ślubu od XIII wieku

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, toteż ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się elementem ceremonii ślubu. Niewiele osób wie natomiast, iż mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę kilkaset lat później. I chociaż wcześniej miały miejsce przypadki, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojnę, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, że w domu czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jakkolwiek w innych krajach, jak przykładowo w USA, we Francji, na Słowenii albo we Włoszech, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi przesądami biegnie mityczna “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni przymierzają i poszukują obrączek ślubnych razem, jakkolwiek obyczaj mówi, że kobieta nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne – dopisz cytat, datę ślubu albo imiona małżonka

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej subtelną estetyką. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z rozmaitych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub mosiądz), które reprezentowały siłę miłości. Obecnie do ich wytworzenia używa się przede wszystkim złota i platyny, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Owszem, inkrustuje się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu przeważnie nabywane są uniwersalne, gładkie złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano dwa typy złota (np. różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek, mają także nieraz w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka lub znaczący dla małżonków cytat.

Adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]