Kiedy urolog może zlecić biopsję gruczołu krokowego?

Dbanie o zdrowie

Biopsja fuzyjna. Uzyskaj więcej szczegółów.

Stercz, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina wielkością i postacią kasztan jadalny. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą pojawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak istotne jest jej regularne badanie. Pomaga to ujawnić zapalenie lub przerost tego gruczołu, jak również odpowiednio wcześnie wykryć alarmujące zmiany rakowe. Trzeba podkreślić, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego możliwego powstania.

Trudności z erekcją i oddawaniem moczu – alarmujące symptomy

Panowie, którzy skończyli 45 rok życia muszą cyklicznie pojawiać się w gabinecie urologicznym, zwłaszcza jeśli spostrzegli niecodzienne objawy związane z oddawaniem moczu, tj. zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, kłopoty ze wzwodem oraz ejakulacją, problemy w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, a także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza duże niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednakże mieć bezsprzeczną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja gruczołu krokowego – co wypada wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia równolegle obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się tylko obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to dość krótki zabieg, który na ogół trwa około 30 minut. Oprócz tego pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, zatem cała procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest właściwie bezbolesna, gdyż odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Następnie patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi czy korzystanie z rozrusznika serca. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania wywiadu medycznego.

Adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]