Nie bój się wizyty u urologa. Sprawdź, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić

Dbanie o zdrowie

Więcej o urologii w Krakowie.

Konsultacja z urologiem wywołuje u wielu pacjentów skrępowanie. Schorzenia, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako niesłychanie intymne, co powoduje, iż pacjenci, którzy odnotowali u siebie pewne symptomy choroby, częstokroć opóźniają o kilka tygodni wizytę u specjalisty. Takie postępowanie jednak może rodzić daleko idące następstwa dla układu moczowo-płciowego.

Jakie objawy są przesłanką do wizyty u urologa?

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Narządy tego układu odpowiadają chociażby za wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein, czy produkcję hormonów. O chorobach układu moczowego może alarmować masa różnorodnych symptomów, które często są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, że same miną. Na które w związku z tym objawy trzeba zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do niezwłocznego umówienia się na badanie urologiczne? Będą to głównie jakiekolwiek zmiany dotyczące moczu, czyli jego ciemniejsze zabarwienie, spienienie czy zauważenie w nim ropy lub krwi, ale także ból bądź pieczenie przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre objawy bywają też mniej ewidentne, przykładowo ból pleców bądź podbrzusza, nadciśnienie tętnicze i opuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, toteż mężczyźni powinni zgłosić się do niego kiedy mają problemy z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie), ze stulejką, utrzymaniem erekcji czy kiedy zauważą jakiekolwiek zmiany na jądrach lub prąciu. Należy także podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu 40 roku życia powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

Cystoskopia, leczenie torbieli nerek i skomplikowane zabiegi – codzienność dyżuru urologa – leczenie stulejki, cystoskopia i złożone zabiegi

Pacjenci zwykle przychodzą do poradni urologa celem przeprowadzenia biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), otrzymania porady dotyczącej wazektomii oraz leczenia stulejki, torbieli nerek czy też wodniaka jądra. Urolodzy na co dzień wykonują również sporo skomplikowanych zabiegów, jak m.in. plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]