Odkryj nowe terytoria smakowe – food pairing

Nauczanie Tematyka żywnościowa

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o food pairing, uzyskasz na warsztatqulinarny.pl.

Wprawdzie przywykliśmy do pewnych połączeń aromatów, nie oznacza to, że łączenie ze sobą produktów, które na pierwszy rzut oka wcale do siebie nie pasują, nie może przynieść intrygujących i, co ważne, apetycznych rezultatów. Odkrywamy to na każdym kroku. Silny wpływ na nasz zmysł smaku miało z pewnością możliwość kupna nieznanych dotąd w naszym kraju artykułów oraz otworzenie się na odmienne tradycje kulinarne. Dzięki temu choćby zestawienie egzotycznych owoców z mięsem rzadko już dziwi. Ci, którzy zasmakowali w tych niespotykanych fuzjach aromatów w wielu przypadkach zaczynają własne eksperymenty i na własną rękę próbują jeszcze bardziej nietuzinkowych zestawień. Żeby te jednak przyniosły oczekiwane skutki, trzeba uprzednio zaopatrzyć się w kulinarną wiedzę.

Food pairing – poznaj nowe smaki

Jeżeli chcemy, by nasze kulinarne przygody faktycznie stały się źródłem uniesień oraz umożliwiały odnalezienie nowych smakowych wrażeń, wystarczy działać zgodnie z zasadami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są jedynie instrukcjami, o których powinno się pamiętać, żeby smaki mieszają się w zgodną, chociaż niebanalną całość. Dobrze zrobimy, jeśli zainteresujemy się food pairingiem. Tak tytułuje się się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które w powszechnym przekonaniu uważane są za zupełnie ze sobą niewspółgrające. Wszystkie wytyczne food pairingu są jednakże wnikliwie przemyślane, a u ich podstaw leży szczegółowa wiedza z obszaru biochemii, dotyczącą przede wszystkim proporcji konkretnych składników w stosowanych produktach. Food pairing dotyczy nie tylko jedzenia, ale także napojów (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing polega na wyczuciu i dużej wyobraźni

Do zabaw z food pairingiem potrzebne są wyczucie i spora fantazja, jednakże to nie one będą kluczowe. W wyższym stopniu jest istotna wiedza z obszaru zawartości poszczególnych substancji w ingredientach potraw oraz tego, jak reagują one z pozostałymi składnikami. Dlatego świetnym pomysłem będzie udział w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez zawodowego szefa kuchni – szczególnie, iż przekazanie koniecznej wiedzy trwa z reguły kilkanaście godzin.

Adres:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]