Biopaliwo do kominków – wybieraj te z atestem

Robienie zakupów Wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja

Zdecydowałeś się na zakup biokominka, ale nie wiesz czym jest biopaliwo i czy można nim ogrzać mieszkanie? W tym wpisie spróbujemy przybliżyć Ci najistotniejsze informacje, jakie wypada znać o działaniu i wykorzystaniu paliwa do biokominków.

Czym jest biopaliwo do kominka?

Biopaliwo do kominków to substancja powstająca na bazie alkoholu, najczęściej etanolu. Biopaliwa z wysokiej półki zawierają bioetanol, który wytwarzany jest z surowców roślinnych, dzięki czemu są odnawialnym, biodegradowalnym paliwem, a na dodatek są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W trakcie wypalania się się płynu nie wydziela się dym, a więc żadne substancje smolne nie są emitowane do atmosfery. Uwalnia się tylko para oraz dwutlenek węgla w bezpiecznej dla ludzi dawce. Niemniej jednak z powodu emisji dwutlenku węgla nie można montować biokominków w pomieszczeniach, w których jest zamknięty obieg powietrza lub słaba cyrkulacja. Kupując płyn do biokominków koniecznie dowiedzmy się, czy jest atestowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, bo wtedy będziemy mieć pełne przekonanie, iż produkt jest bezpieczny. Na zbiorniku biopaliwa winny być wymienione informacje o jego składzie, toteż jeśli wytwórca nie ujawnia owych danych, a przy tym nie widzimy wspomnianego wcześniej certyfikatu, kupmy inny produkt. Z reguły droższe produkty charakteryzują się lepszą jakością, gdyż na ich cenę składają się wydatki poniesione przez wytwórcę na lata testów i doskonalenia biopaliwa. Po czym jeszcze poznać płyn do biokominka wątpliwej jakości? W trakcie jego spalania wydzieli się nieprzyjemny zapach, pojawi się dym albo na obudowie biokominka osadzą się zanieczyszczenia.

Na ile godzin wystarcza paliwo do biokominka?

Płyn do biokominków spala się bezwonnie, jednak istnieje wiele dodatków aromatyzujących, które można do niego dolać, by emitowane podczas jego spalania ciepło rozniosło po mieszkaniu też wybrany przez nas zapach. Na jak długo wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa starcza się od trzech do sześciu godzin, jednak tempo spalania jest zależna przeważnie od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w poszczególnych modelach można korygować. Płyn do biokominków najczęściej można zamówić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeżeli zdecydujemy się na duży biokominek, którego naczelnym zadaniem ma być ogrzanie pomieszczenia, będziemy musieli urządzić się w pokaźne ilości płynu. Jeżeli z kolei biokominek ma służyć jako dekoracja i wykorzystujemy go z rzadka, odpowiedniej wybrać opakowania o małej pojemności. Pamiętajmy, że płyn do biokominków to produkt zapalny, dlatego najlepiej posiadać w domu tylko taką ilość jaka jest konieczna do bieżącego wykorzystania.