Problem pułu zawieszonego w atmosferze trafił już do świadomości przeciętnego mieszkańca Polski i coraz rzadziej bywa pomijany. Polacy mają świadomość, że jakość powietrza, które codziennie wdychamy, ma spory wpływ na nasz stan fizyczny. Póki nie zostaną zastosowane systemowe rozwiązania, każdy może zatroszczyć się o swoje zdrowie, na przykład poprzez zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza.
Oczyszczacze powietrza – to już nie nowość na rodzimym rynku
Im bardziej rozwinięty region, tym bardziej prawdopodobna groźba pojawienia się wysokiej kondensacji PM10 oraz PM2,5, czyli tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój licznych schorzeń układu oddychania narażeni są szczególnie rezydenci metropolii i terenów w pobliżu fabryk wypuszczających do atmosfery obfite ilości owych pyłów. Regularne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pozwoli w dużej mierze ograniczyć niekorzystny wpływ pyłów na zdrowie. Oczyszczacze powietrza licznych cenionych producentów, jak m.in. Meaco, Wood’s czy Webber, od lat znajdują się w ofercie wielu sklepów, zatem nie jest to już nowość na krajowym rynku. Co ważne, poza eliminacją z powietrza pyłów, nieraz posiadają one też inne wartościowe funkcje.
Typy i zastosowania oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacze powietrza dostępne są w kilku rozmiarach, w związku z tym bez trudu znajdziemy urządzenie odpowiednie do danej kubatury pomieszczenia. Są to urządzenia względnie nieduże, dlatego bez wysiłku można przesunąć je pomiędzy pokojami. Poza odfiltrowywaniem z powietrza pyłów PM10 i PM2,5, zatrzymują one też bakterie oraz grzyby, które mogą być przyczyną wielu chorób lub reakcji uczuleniowych, jak również groźny benzen. Wiele oczyszczaczy powietrza oprócz tego nawilża i jonizuje cząsteczki powietrza, co wytwarza w mieszkaniu orzeźwiającą atmosferę, a jednocześnie przynosi głębszy sen. Niektóre oczyszczacze posiadają również detektory ostrzegające o obecności CO2. Kupno oczyszczacza powietrza rekomenduje się w szczególności alergikom.