Ekologiczna żywność nieprzetworzona – jak ją rozpoznać?

Robienie zakupów Tematyka żywnościowa

Kup eko żywność.

Od prężnego rozkwitu przemysłu żywieniowego, który trwa od zeszłego stulecia, wyroby spożywane przez nas codziennie zaczęto standardowo wypełniać przeróżnymi substancjami wydłużającymi ich świeżość. Ale razem z poszerzającą się wiedzą konsumentów odnośnie tego, co konsumują i jak może to oddziaływać na ich zdrowie, ostatnio coraz częściej szukają oni wyrobów wykonanych z żywności nieprzetworzonej.

Żywność ekologiczna – rośliny hodowane według najważniejszych zasad rolnictwa ekologicznego

Aby jakiś wyrób sprzedawany w naszym kraju mógł mienić się „eko”, musi sprostać wielu wytycznym. Żywność ekologiczna oraz przetwory z niej wytwarzane muszą pozyskać konkretne certyfikaty przyznawane przez desygnowane do tego instytucje. Nadrzędną jednak cechą spożywczych produktów eko jest to, że użyte do ich przygotowania owoce oraz warzywa hodowano według najważniejszych reguł rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie korzystali z syntetycznych środków zabezpieczenia roślin ani nawozów mogących niekorzystnie oddziaływać nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które też szkodzą środowisku. Niektóre bowiem nawozy zanieczyszczają wody powierzchniowe bądź powodują zakwaszenie gleby, a natryski pół chemicznymi pestycydami często powodują np. śmierć pożytecznych organizmów. Tymczasem ekologiczna uprawa powoduje, że owoce i warzywa posiadają niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, iż mniej tych substancji przedostanie się do organizmu ich konsumentów.

Co powinno znaleźć się na etykiecie żywności ekologicznej

Żywność ekologiczna jest poddawana ciągłej kontroli we wszystkich fazach produkcji, w tym również w trakcie przechowywania i transportu. Co kluczowe, jeśli artykuł spełnia warunki, jego wytwórca oprócz typowych informacji między innymi o możliwych alergenach, masie netto, miejscu pochodzenia ingredientów, dacie trwałości czy temperaturze składowania, musi także obligatoryjnie podać numer ID jednostki certyfikującej dany produkt oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, a więc białe gwiazdy, które układają się w kształt liścia. Szukając ekologicznych przetworów powinno się więc czytać dokładnie etykiety produktów, a kupując je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie zamieszczona jest informacja o uzyskanych certyfikatach.

Adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]