Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Robienie zakupów Sport, rekreacja, hobby

Kliknij tu, aby kupić kantar skórzany

Kantar jest powszechnie używanym elementem uprzęży dla konia. Jest ogromnie podobny do uzdy, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – elementu wkładanego do pyska pozwalającego na przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jedna z najważniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Tym samym powinien on pasować do wielkości i kształtu głowy zwierzęcia oraz nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem znaleźć właściwy kantar dla konia? Na jakie jego atrybuty wypada zwrócić szczególną uwagę?

Co wygodniejsze dla konia – kantar sznurkowy, a może taśmowy?

W sprzedaży dostępne są rozmaite warianty kantarów: skórzane, taśmowe, podszywane czy sznurkowe. Te ostatnie, zwane również halterami, są rekomendowane ze względu na ogromną kontrolę, którą dżokej za ich pomocą może sprawować nad wierzchowcem. Dla konia o wiele wygodniejszy jest jednakże kantar taśmowy bądź skórzany. Dużo większą wygodę przynoszą kantary podszywane – na przykład prawdziwym lub syntetycznym futerkiem, które da się zdjąć celem wyczyszczenia. Taki kantar świetnie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas ćwiczeń czy spacerów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla ras zimnokrwistych?

Kantary dla koni produkowane są w paru rozmiarach. Najmniejszy to foal, który będzie pasował źrebiętom i kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować właściciele większych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) został natomiast stworzony z myślą o kucach (np. connemara) i roczniakach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich rozmiarów i pasują m.in. do trakenów, koni półkrwi arabskiej, huculskich oraz wielkopolskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie lub perszeron) i większych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich).

Adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]