Łańcuchy samochodowe – rodzaje

Robienie zakupów Zagadnienia motoryzacyjne

Chcesz zamówić łańcuchy na koła? Wejdź na https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak zatem typy łańcuchów na koła można nabyć?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach terenowych, ciężarowych, osobowych i dostawczych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również wzorem zaplotu, mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają głównie stali manganowej bądź tytanowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy wystrzegać się buksowania kół, poruszania się po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]