Nie tylko rzeźba nagrobna – o nowoczesnych pomnikach

Robienie zakupów Usługi

Pomniki to nie tylko figury nagrobne, które można spotkać na cmentarzach – dzieła artystyczne zdobią też skwery, rynki czy prywatne ogrody. Jaką metodą się je wykonuje? Czy można je zamówić?

Nowoczesne pomniki – kto zleca ich stworzenie?

Pomniki z brązu mają szerokie spektrum wykorzystania – mogą być elementem ozdabiającym przestrzeń publiczną, np. na placach, jak również mogą wzbudzać zachwyt prywatnych nabywców, stanowiąc niebanalną dekorację ich ogrodu, patio albo tarasu. Możliwości ich użycia jest niezwykle dużo, a bogaty wachlarz materiałów i metod ich tworzenia sprawia, że nowoczesne pomniki można dostosować do dowolnych potrzeb. Tego rodzaju dzieło sztuki tworzy się przeważnie poprzez ręczne rzeźbienie, odlew albo w tak zwanej technice łączonej. Odlewane pomniki można wypolerować oraz – zależnie od wykorzystanego do odlewu metalu – zabarwić na rozmaite kolory, np. brunatny, żółty bądź pomarańczowy. Popularne są również popiersia – pełnią funkcję ozdobną, a przy tym stanowią doskonały prezent dla bliskiej osoby. Wyeksponowane w prywatnej rezydencji czy ogrodzie wyglądają doskonale i są wyróżniającym się elementem przestrzeni. Wykonanie popiersi zamawiają też organizacje publiczne, w tym urzędy,, aby upamiętnić zasłużoną postać, np. wybitnego artystę.

Pomniki nagrobne – z czego mogą być wykonane?

Oddzielną grupę stanowią pomniki na cmentarz, czyli ozdobne elementy dopełniające płytę nagrobną. Można je wykonywać poprzez odlew bądź rzeźbienie. Rozróżniamy pomniki z brązu, aluminium i mosiądzu. Wszystkie znamionują się wysoką niepodatnością na zniszczenia, jak również niekorzystne oddziaływanie czynników pogodowych. Sporym popytem cieszą się również rzeźby nagrobne w postaci anioła albo piety. Projekt pomnika na cmentarz można dostosować do osobistych potrzeb – wykonawca pomnika konsultuje z klientem technikę wykonania, materiały, z których będzie zrobiona rzeźba, jak również wiele innych aspektów.