Polski węgiel

Energetyka Robienie zakupów

Polski węgiel i jego promocja w kraju i za granicą

W związku z wyzwaniami związanymi z potrzebą konkurowania na polskim rynku z węglem sprowadzanym z zagranicy, Tauron zapoczątkował politykę wzmacniania wizerunku węgla pochodzącego z Polski.

Węgiel kamienny i brunatny

Węgiel jest popularnie używanym paliwem, a jego wartość opałowa jest zależna od zawartości np. wody. Węgiel stanowi jedno z tych źródeł energii, które jest nieodnawialne. Chiny, USA, Indie, RPA, a także Australia i Ukraina to kraje, na terenie których znajdują się największe złoża węgla.

Wydobycie węgla w Polsce

Górny Śląsk oraz Lubelszczyzna słyną z rozległych pokładów węgla kamiennego. Regionalni dostawcy oferują takie rodzaje węgla, jak:

  • Węgiel typu Gruby I i Orzech – ich wysoka kaloryczność i mała ilość odpadów, w postaci popiołu, jaka pozostaje po spaleniu wypłwa na fakt, że jest na nie duże zapotrzebowanie ze strony prywatnych gospodarstw domowych
  • Węgiel Groszek – drobny węgiel, którego spalanie następuje w specjalnych kotłach retortowych, które wyposażone są w automatyczne podajniki węgla, co stanowi ich główną zaletę
  • Miał – wykorzystywany w elektrowniach i elektrociepłowniach, przez wzgląd na jego niską cenę.