Zalety cegły klinkieru na elewacje

Robienie zakupów Usługi branży budowlanej

Klinkierem określamy typ cegły ozdobnej, która może być umieszczana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jakie są jego właściwości i dlaczego jest współcześnie tak szeroko wykorzystywana w budownictwie?

Klinkier – cegła dekoracyjna o wszechstronnym zastosowaniu

Klinkier to po prostu wypalane w wysokiej temperaturze płytki ceglane, które charakteryzują się dużą odpornością na zawilgocenie oraz uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od lat wykorzystuje się jako element wykończenia domów oraz mieszkań – mogą być użyte m.in. jako wewnętrzne płytki elewacyjne lub cegła na komin. Cegła ozdobna jest stosowana też na naroża, cokoły, podokienniki, a także pozostałe elementy budynków i świetnie sprawdza się zarówno w przypadku budynków utrzymanych w nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyce.
Elewacja z klinkieru wygląda bardzo elegancko i nie jest podatna na negatywne czynniki z zewnątrz – deszcz, promieniowanie słoneczne, niską temperaturę czy śnieg. Klinkier na elewacje utrzymuje się więc latami w doskonałym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru posiadają jeszcze inne zalety – zastosowanie naturalnego surowca sprawia, iż są one niepodatne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Płytki klinkierowe wewnętrzne i elewacja z klinkieru

Użyta na ścianie zewnętrznej domu cegła ozdobna nada budynkowi wyjątkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Natomiast klinkier jako elewacja wewnętrzna podkreśli styl, w jakim utrzymane są pokoje – idealnie będzie pasować do wnętrz inspirowanych przestrzenią nowojorskiego loftu. Dobrej jakości płytki z cegły można nabyć w licznych składach budowlanych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.