Silniki DC – znajdziesz je w wielkim przemyśle i w urządzeniach domowych

Rozwiązania dla przemysłu

Sprawdź, gdzie zamówić silnik elektryczny na prąd stały.

Sporo przedmiotów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których wiele czynności byłoby cięższych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, malutkie lub duże, te silniki odmieniły nasz tryb życia i pracy, tymczasem statystyczny człowiek zwykle nie ma świadomości tego, jak pracują te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.

Silnik DC – dokonanie najlepszych innowatorów XIX w.

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem grupy osób. Do ich opracowania, następujących usprawnień i ostatecznie ich wprowadzenia do ogólnego zastosowania w przeróżnego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki i badania najlepszych naukowców połowy XIX wieku, takich jak m.in. Zénobe Gramme, Michael Faraday czy Moritz Jacobi. Silniki prądu stałego złożone są ze komutatora, stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, wirnika oraz szczotek. Obecnie na co dzień stosowane są także silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które z uwagi na brak tej dość awaryjnej części, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są powszechnie lubiane za bezgłośne działanie orazfenomenalną niezawodność.

Silniki prądu stałego to napęd wielu powszechnie używanych urządzeń

Teza, że silniki na prąd stały są stosowane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeżeli posiadasz odtwarzacz DVD lub w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektryczneprądu stałego są częścią sterowanych radiowo samochodzików i pociągów, a więc gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które prawdopodobnie sprezentujemy także naszym córkom i synom. Takie silniki użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych gałęziach przemysłu, m.in. produkcyjnej, wydobywczej i budowlanej. W przyszłości, dzięki silnikom DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Z silników DC korzystają także hobbyści do realizacji autorskich projektów z obszaru mechaniki oraz robotyki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niedużej mocy bez problemu można nabyć w sklepach hobbystycznych lub z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne rozwiązania od renomowanych marek.

Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]