Do czego służą dziś rusztowania?

Usługi branży budowlanej

Rusztowania to kluczowe części wyposażenia ekip remontowych. Pozwalają na łatwe dotarcie do wysoko ulokowanych pięter obiektów, nie stwarzając zarazem zagrożenia dla pracujących u góry ludzi. Dzięki rusztowaniom renowacje wiekowych świątyń, domów wielorodzinnych czy biurowców są zdecydowanie łatwiejsze niż dawniej. Rusztowania są również stosowane przez ekipy parające się czyszczeniem okien czy konserwacją linii elektrycznych. Używane są oprócz tego w przetwórstwie chemicznym. Obok rusztowań warszawskich stosowane są też modele jezdne – przydatne zwłaszcza przy robotach obejmujących spore obiekty.

Z czego produkuje się rusztowania?

Dawniej rusztowania robione były najczęściej z drewna. Takie modele były wprawdzie nieciężkie, ale niezbyt solidne, a to sprawiało, że przy skończonym projekcie niezbędne były przynajmniej małe naprawy. Do dziś w Azji rusztowania wykonuje się z pni bambusa. Obecnie najczęściej wykorzystywanym typem rusztowań są te zrobione ze stali, bo jest materiałem solidnym, a przy tym stosunkowo łatwym w przenoszeniu. Znacznie lżejsze okazuje się aluminium, a te wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji rusztowań jezdnych, ponieważ muszą być jak najmniej ciężkie.

Rusztowania – od której firmy wypożyczyć?

Z uwagi na bezpieczeństwo osób pracujących na rusztowaniach, naprawdę ważne będzie to, od której firmy je wypożyczymy. Warto wybierać zwłaszcza firmy z dobrą renomą i polecane przez wcześniejszych kontrahentów. Sprawdźmy też, czy interesująca nas ekipa oferuje poza tym złożenie i rozłożenie rusztowań – będzie to wszak zlecenie, do jakiego niezbędne są odpowiednie kwalifikacje, a nie możemy zapominać, iż w ogromnej mierze rzutuje to na bezpieczeństwo przebywających na górze osób. Koszty wypożyczenia rusztowań są bardzo różne i biorą się z okresu wynajmu, wielkości rusztowań oraz innych czynników.