Kiedy zastosowanie szalunków jest konieczne?

Usługi branży budowlanej

Więcej informacji o szalunkach Kraków

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja o charakterze tymczasowym, którą w zdecydowanej większości przypadków robi się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna odznaczającego się niższą jakością. Niektóre firmy decydują się na wykonywanie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego typu działanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo właśnie tak w inny sposób nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która jest wylewana, uzyskuje oczekiwany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Dzięki szalunkom można także skutecznie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zapełniony właściwie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonu. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka mocno zastygnie. Na ogół niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robione są chociażby w przypadku fundamentów, betonowych cokołów ogrodzeń i stropów z żelbetonu. Mają jak widać naprawdę duże zastosowanie, a budowa bez ich użycia nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są również specjalne podpory oraz dźwigary. Często zdarza się, że niewielkie przedsiębiorstwa budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takim wypadku wyjściem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w mocowania, dźwigary i sklejkę.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]