Nie zapominaj o izolacji fundamentów

Usługi branży budowlanej

Fundamenty to na pewno najistotniejsze części budynku. Jeśli będą uszkodzone staną się zagrożeniem dla całego budynku. Szczególnym czynnikiem ryzyka dla nich jest wilgoć, gdyż może prędko je zniszczyć, a skutki tego są zauważalne dla wszystkich lokatorów. Aby temu zapobiec należy już podczas planowania budynku pamiętać o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą niezbędne drogie i bardzo skomplikowane prace naprawcze. Rezultaty mokrych ścian są szczególnie widoczne na pierwszych kondygnacjach budynku. Jak wiec je odróżnić? Które techniki umożliwią zapobiegnięcie im?

Izolacja fundamentów – czemu tak istotna?

Jak już wspomnieliśmy, zawilgocenie potrafi okazać się bardzo groźne dla budynku. Kiedy wilgoć dotrze do ścian, początkowym objawem będzie łuszczenie tapet, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Naprawdę szybko wszak ściany zaczynają toczyć grzyby i glony, a te potrafią okazać się ogromnym niebezpieczeństwem dla życia mieszkańców budynku. Naprawdę groźne są dla osób z alergiami i schorzeniami układu odpornościowego, u których czasem owocują nawet śmiercią. To z tego względu tak istotne jest to, by fundamenty zostały odpowiednio odizolowane przed niekorzystnym wpływem wody. Jakie metody to umożliwiają?

Izolacja fundamentów – jak się ją wykonuje?

Odróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – poziomą i pionową. Pierwsza chroni przed podciąganiem wilgoci oraz uszkadzaniem ścian. Druga natomiast zabezpiecza fundamenty przed opadami i wodą podziemną. W zależności od poziomu ryzyka, izolacja fundamentów może być lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest przede wszystkim na obszarach, gdzie często obserwuje się powodzie. Ważne okazuje się także to, które materiały są zastosowane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie należy wybierać produkty najlepszych producentów.