Aktualnego kursu funta szterlinga szukaj w kantorach online

Usługi z zakresu finansów

Szukasz dobrej oferty wymiany funtów? Nie czekaj! Skieruj się tutaj.

Funt szterling, potocznie nazywany funtem brytyjskim, to jedna z najważniejszych walut na świecie. Pomimo przynależności pierwotnie do struktur Wspólnoty Europejskiej a potem Unii Europejskiej, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie weszło do strefy euro i pozostało przy swojej historycznej walucie.

Funt szterling – silna waluta, która przezwyciężyła liczne problemów

Na skutek decyzji o Brexicie, który był długotrwałym, ponad czteroletnim procesem, cena funta względem dolara oraz euro dostrzegalnie spadła. Było to związane m.in. z oznajmieniem przez znane podmioty, w tym te związane z sferą finansów, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co zagrażało spadek ilości zatrudnianych pracowników, a pośrednio także obniżeniem przychodu krajowego brutto. Odrabianie znacznego spadku kursu funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się bardzo powoli i przy dość zauważalnych skokach wartości waluty. Dodatkową przeszkodą w tym procesie była bessa z 2020 r. spowodowana kilkumiesięcznym zamknięciem angielskiej gospodarki z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Trzeba jednak zaakcentować, iż funt brytyjski to niesłychanie silny pieniądz, funkcjonujący w Europie już od XII w., który w samym tylko XX w. podźwignął się po dużych spadkach wywołanych wycofaniem się z powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. oraz poważnym ataku spekulacyjnym znanym jako “Czarna środa” z 1992 r.

Czy Polaków wciąż interesuje aktualny kurs funta szterlinga?

Funt pozostaje dla Polaków ważną walutą, w której wciąż chętnie lokują swój kapitał. Jest tak przede wszystkim w następstwie tego, iż mimo Brexitu, tysiące Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii nie planuje wrócić do kraju i wciąż wspomaga finansowo swoich krewnych w Polsce. Aktualnym kursem funta brytyjskiego interesuje się tym samym spora grupa Polaków. Poszukuje ona najczęściej precyzyjnych informacji nie tylko o cenie tej waluty, ale nierzadko też raportów historycznych sięgających nawet pięciu lat wstecz. Takie analizy dostępne są między innymi na stronie kantoru internetowego, który uaktualnia kurs co parę sekund. Dostęp do najświeższych danych pomaga także doświadczonym inwestorom dokonywać wymiany waluty po najlepszym kursie.