Co warto o wiedzieć o systemie rozliczeń SWIFT?

Usługi z zakresu finansów

System rozliczeń SWIFT. Czytaj więcej na flobo.io.

Mimo, że praktycznie każdego dnia korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji jako riposta Zachodu na jej atak na Ukrainę. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z filarów efektywnego funkcjonowania światowej bankowości.

Co jest największą zaletą systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny stosowany współcześnie system tego rodzaju. Poza nim przykładowo w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: SORBNET, SEPA oraz Elixir.Na świecie wdrożone są też rozmaite systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na obszarze danego kraju.

Co jest wobec tego głównym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Obejmuje on nieomal wszystkie państwa na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tys., ale również giełdy, domy maklerskie i sporo innych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się także przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT znanych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]