Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

Nasze porady Usługi z zakresu finansów

E-faktura. Uzyskaj więcej informacji na flobo.io.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie biznesmenom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – atuty tego rozwiązania

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie sformułowaną strukturę danych zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML zasadniczo niewiele powie człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, jednakże dla odpowiedniego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument będzie absolutnie zrozumiały. Fakt, iż faktury mają jednakowy format powoduje, że obojętnie którego programu do księgowości użyją kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane tak samo. Jest to znamienny krok naprzód szczególnie dla biur rachunkowych, które dotychczas nierzadko mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w aplikacji księgowej informacji z faktur przesyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej czy pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie eliminują ewentualność pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez człowieka, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – silniejsza kontrola systemu podatkowego

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują m.in. poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że nie zgubią faktury (KSeF przechowuje dane o dokumentach przez 10 lat), szybciej dostaną zwrot podatku VAT, jak również są zwolnieni z wymogu wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc w większym stopniu przeciwdziała patologiom w sferze podatku VAT, akcyzowego i dochodowego. Watro podkreślić, iż obowiązek stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznej aplikacji księgowej, jednak musi ona zostać zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]