Krugerrand, Britannica, Liść Klonowy – o złotych monetach bulionowych

Usługi z zakresu finansów

Więcej o monetach bulionowych na goldbroker.pl.

Ludzie, którzy postanowili inwestować w złoto mogą skorzystać z kilku różnych metod: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek związanych z rynkiem kruszców lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną taktyką jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w formie sztabek, ale również monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są popularne w każdym zakątku świata

Złote monety kojarzą się głównie z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, zwane także lokacyjnymi, czy to złote czy z drugich metali szlachetnych, odróżniają się od nich w paru aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane celem inwestowania w nie środków finansowych, dlatego też ich nakład w danym roku nie jest ograniczony, a raczej wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Monety bulionowe nie są wybijane w kolekcjach tematycznych bądź w związku z znaczącymi rocznicami, zatem ich design niezmiernie z rzadka podlega „odświeżeniu”. Przeważnie złote monety bulionowe bite przez daną mennicę różnią się od siebie zaledwie rokiem emisji. Znamienne jest to, iż wiele monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie posiada swojego nominału wyrażonego w walucie, a ich bieżącą wartość wyznacza próba oraz waga wykorzystanego do ich wybicia metalu. Plusem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku świata, więc ich ewentualna odsprzedaż jest prostsza niż regionalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasem mają w sobie domieszkę miedzi

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jakkolwiek emitenci wypuszczają także monety o wadze 1/4 czy 1/50 uncji złota. Trzeba wiedzieć, że monety bulionowe bite są z reguły z 24 karatowego złota, czyli .999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand bite są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu podniesienie twardości monety i w rezultacie redukcję możliwości jej uszkodzenia. Takie monety z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są znakowane informuje o wadze czystego złota użytego do ich wybicia.

W ofercie rodzimych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. brytyjską Britannię, austriackich Filharmoników Wiedeńskich czy wspomniane wyżej Krugerrandy.

Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]