Sztabki srebra – kolejna opcja budowy portfela inwestycyjnego

Usługi z zakresu finansów

Chcesz nabyć srebro w sztabkach? Kliknij tu.

Od lat wiadomo, iż inwestycja w metale szlachetne jest trafną strategią lokowania oszczędności, która z biegiem lat daje namacalny profit. Najpopularniejszym aktualnie metalem inwestycyjnym jest niezaprzeczalnie złoto, jakkolwiek w ostatnim czasie srebro znów cieszy się zainteresowaniem pośród coraz większego kręgu osób, zarówno tych ze skromniejszym, jak i dużym potencjałem finansowym, i nie jest już postrzegane jedynie jako metal przemysłowy.

Czy warto inwestować środki w srebrne sztabki?

Złoto istnieje w naturze 17 razy rzadziej od srebra, wypada jednakże zaznaczyć, że wartość rynkowa srebra w relacji do wartości złota nie manifestuje tej zależności ilościowej i zawsze jest wyraźnie niższa. Nabycie srebra jest jednak dobrą propozycją dla osób, które potrzebują zdywersyfikować swój portfel, a które nie mają kapitału pozwalających na nabycie sporych zasobów złota. Trzeba jednak mieć świadomość, iż ze względu na swoje właściwości, srebro znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach przemysłu co powoduje, że jego wartość mocniej reaguje na problemy pojawiające się w gospodarce światowej. Można to zresztą spostrzec studiując wykres jego wartości z minionych dwóch dekad. Z tego też powodu inwestycja środków w srebro obciążona jest wyższym ryzykiem strat, więc polecana jest osobom świadomym prognozowanej i bieżącej sytuacji na rynku kruszców. Niemniej jednak przypuszczać, że zapotrzebowanie na srebro nieustannie będzie wyglądało podobnie, a wraz z galopującym rozkwitem medycyny, elektroniki czy fotowoltaiki, w których srebro jest na co dzień stosowane, a także nieprzemijającej popularności biżuterii srebrnej, można zakładać, że jego wartość będzie systematycznie się podnosić.

Jakiego ciężaru sztabki srebra kupimy u dystrybutorów?

Na wzór złota, srebro w sztabkach dostępne jest w kilku wagach, co ułatwia stworzenie portfela inwestycyjnego, umożliwiającego odsprzedaż zależnie od potrzeb mniejszych bądź większych jego ilości. Te najmniejsze, a tym samym także najbardziej „na kieszeń” statystycznego Polaka, to sztabki o wadze uncji trojańskiej oraz 100 g i 50 g. Niewątpliwie, jeśli kupimy sztabkę o większej wadze, to zapłacimy za srebro taniej, wypada jednakże pamiętać, że nie można podzielić sztabki i w przypadku konieczności jej odsprzedaży musimy znaleźć kogoś, kto odkupi ją w całości. W związku z tym jeżeli sztabki srebra mają służyć dodatkowo jako zabezpieczenie finansowe na czas kryzysu, warto rozważyć zakup sztabek o różnych wagach, aby mieć możliwość w przyszłości wymienić na gotówkę tylko tyle kruszcu, ile faktycznie potrzeba. Można także zainwestować w względnie kosztowniejszy srebrny combibar, to znaczy połączone sztabki srebra o wadze 1 g, które daje się łatwo rozłączyć. Słabym punktem zakupu srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest fakt, że – w przeciwieństwie do złota – jego sprzedaż i kupno obarczone są VAT-em.

Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]