Badania wysokościowe – dlaczego są tak ważne?

Usługi

Badania wysokościowe Bielsko - usługi dla Ciebie

Większość z nas pracę na wysokości utożsamia przede wszystkim z opieką nad kominami lub myciem szyb w wysokościowcach. Według uchwalonych w naszym kraju regulacji są to jednak wszystkie zadania przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, gdy działania prowadzone są co najmniej 3 metry nad ziemią, niezbędne jest natomiast zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W których placówkach są przeprowadzane? Jakie schorzenia powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Gdzie przeprowadzić badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której otrzymamy skierowania na badania lekarskie. Po ich przejściu – o ile rzecz jasna wyniki będą odpowiednie – zyskamy zaświadczenie pozwalające na działania na wysokościach. Bywa też, że na wykonanie badań wysokościowych nie ma dużo czasu – w podobnych wypadkach słusznie zrobimy wybierając się sami do laryngologa, okulisty i neurologa w celu przeprowadzenia badań, a następnie przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Przez jakie choroby nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe powinny wykryć choroby, które powodują, iż praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do najważniejszych tego typu chorób należą w szczególności epilepsja oraz zaburzenia równowagi, wady oczu (a konkretnie – konieczność stosowania okularów (chociaż można to wyeliminować stosując soczewki kontaktowe), a także niedowidzenie. Specjalista może też odmówić wystawienia zaświadczenia, jeśli chorujemy na zaawansowaną cukrzycę oraz walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 36 miesięcy, zaś osoby które ukończyły 50 lat – co roku.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]