Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Dbanie o zdrowie Usługi

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te metody leczenia okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla większości pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które sprawiają, iż nawet najbardziej skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, jeśli zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek postępującej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentystycznego trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, kompletnie eliminujące nieprzyjemne doznania. Poza tym pacjenci, którzy panicznie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.