Czego dowiemy się na szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Usługi

Pierwszym prawnym dokumentem w Polsce, jaki dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Również dziś definiuje ona ów termin i omawia, jak powinniśmy ich używać. W myśl ustawy dane osobowe to wszystkie dane, które pozwalają na rozpoznanie konkretnego obywatela bez złożonych działań. Do danych osobowych zakwalifikować można więc numer PESEL, adres czy imiona i nazwisko, ale też tak zwane dane wrażliwe – między innymi wiadomości o chorobach, ewentualnych sprawach sądowych czy wyznaniu. O ich bezpieczeństwo warto zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, iż dzięki globalnej sieci ich zdobycie oraz wykorzystanie jest naprawdę proste.

Warsztaty z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe pozyskują każdego rodzaju przedsiębiorstwa. Niektóre dysponują tylko danymi swoich współpracowników, inne natomiast mają dostęp również do danych kontrahentów. We wszystkich sytuacjach specjaliści, którzy się z nimi stykają powinni przejść odpowiednie szkolenie z ochrony danych osobowych, podczas którego dowiedzą się, jak zapewnić im ochronę. Okazuje się to naprawdę ważne, bowiem po zauważeniu błędów Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo nałożyć dotkliwe kary – po pierwsze pieniężne, ale w skrajnych przypadkach również pozbawienia wolności.

Na czym opiera się szkolenie z ochrony danych osobowych?

Kurs z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszelkich specjalistów administrujących takiego rodzaju danymi – są to m. in. specjaliści z sekretariatów, archiwów lub do spraw rekrutacji. W jego cenę zaliczają się również materiały pomocnicze, za pomocą których kursanci szybciej przysposobią wiedzę. Po zakończeniu kursu, w czasie którego nauczą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo danych, uczestnicy otrzymują odpowiednie świadectwa. Kursy z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu – zazwyczaj zamykane są w tym samym dniu.