Czym są badania psychologiczne kierowców?

Usługi

Badania psychologiczne kierowców Bielsko - usługi na miarę Twoich potrzeb

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie ważne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich sytuacji ważne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z przepisami muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ich temat kilka zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Przebieg badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Mają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których badana jest zdolność szybkiego reagowania, podzielność koncentracji, percepcja szybkości i dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne filmy prezentujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]