Implant zęba – jak przebiega zabieg jego wszczepienia?

Dbanie o zdrowie Usługi

Implanty zębowe to najlepszy sposób na pozbycie się ubytków w uzębieniu. Sprawdzą się zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i gdy brak nam pojedynczych zębów. Ich głównymi atutami są względnie łatwa pielęgnacja oraz naturalny wygląd – implant zęba, a dokładniej jego korona, wygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Ich założenie jest też mniej dotkliwe dla pacjenta aniżeli zakładanie mostu czy pełnej protezy – nie wymaga szlifowania przyległych zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak wygląda ów proces i jakie kroki należy przed nim podjąć.

Implanty zębów – fazy terapii

Zabieg założenia implantów zębów rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Poza nim ważne jest także odpowiednie nastawienie i opanowanie nerwów. W następnej kolejności dentysta dokonuje nacięcia dziąsła. To pozwala na odsłonięcie tkanki kostnej i uformowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu wykorzystuje się techniki piezochirurgii oraz stosownie dobrane wiertła. To najbardziej skomplikowana część zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się umiejętnościami i wyczuciem. Precyzja ważna jest także przy umieszczeniu implantu zębowego w łożu. Kiedy ten znajdzie się na swoim miejscu, lekarzowi pozostaje jedynie zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a leki przeciwbólowe

Myśl o wszczepieniu implantu zębowego budzi u części pacjentów przerażenie związane z potencjalnym intensywnym bólem doświadczanym podczas zabiegu i kilka dni po nim. Szczęśliwie niepokój ten jest całkowicie nieuzasadniony. Nowoczesna implantologia dysponuje niezmiernie efektywnymi lekami przeciwbólowymi, zapewniającymi pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby wyjątkowo czuli na odczuwanie bólu mogą ponadto poprosić o płytkie znieczulenie ogólne, które całkiem wyeliminuje problem stresu przed leczeniem stomatologicznym.