Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców

Usługi

Sprawdź, kto ma w swojej ofercie badania psychologiczne Bielsko. Kliknij tutaj

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale też określenia cech psychologicznych jednostki, które potrzebne są do wykonywania określonych zawodów. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – co się na nie składa?

Ci, którzy zobowiązani są wykonać badania psychotechniczne, bardzo często bardzo się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę nie należy się bać. Komplet badań zbudowana jest z wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych, testów przeznaczonych do określania ilorazu inteligencji oraz testów aparaturowych, które pozwalają ocenić między innymi szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za cel ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Określają między innymi psychotyzm, ekstra- oraz introwersję i neurotyzm. W przypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje stereometr, aparat krzyżowy, wirometr, miernik czasu reakcji i ciemnię. Testy nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania. Osoby, które noszą okulary, powinny jedynie pamiętać, by wziąć je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien je wykonać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1+E, D1, D+E oraz D. Przejść muszą je także osoby, które chcą wykonywać zawód instruktora lub egzaminatora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Należy dodać, że przejść je muszą też ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy na skutek prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależna od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Wystarczy wykonać je wyłącznie raz.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]