Ochrona budynku przed wilgocią jest niezbędna – o hydroizolacji

Usługi Usługi branży budowlanej

W trakcie budowy jakiegokolwiek obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania trzeba zatroszczyć się o poprawne zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do nieprawidłowo lub w ogóle niezabezpieczonych ścian zmniejszy ich trwałość i potencjał izolacji cieplnej, a także spowodować rozkwit szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

Które części budynku powinno się zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie powinno się chronić przed wilgocią należą głównie fundamenty, balkony, piwnice, dachy i tarasy, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z czy też opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z zawodowcami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają ochrony przed wodą i jakiej techniki należy użyć w odniesieniu do konkretnych segmentów budynku. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z dziurawki, pustaka wypalanego czy cegły zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Z kolei tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, by każda warstwa posiadała spadek przeciwdziałający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. Podobnie hydrolizuje się też balkony.

Komu powierzyć wykonanie hydroizolacji?

Ważne jest, żeby projektowanie hydroizolacji, zlecić profesjonalnej ekipie, posiadającej długoletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, generalni wykonawcy i deweloperzy skorzystają na współpracy ze rzeczoznawcami podczas prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów zielonych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, a także montażem uszczelek pęczniejących, węży iniekcyjnych, taśm PVC czy taśm dylatacyjnych. Z kolei na zamówienie zarządców istniejących budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. naprawą, inwentaryzacją oraz uszczelnieniem przecieków wody, naprawą balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.