Pielęgnacja drzew – samemu czy z profesjonalną pomocą?

Usługi Usługi ogrodnicze

Tereny zielone na osiedlach mieszkaniowych wymagają szczególnej pielęgnacji – drzewka trzeba regularnie przycinać, a te, które niszczą nawierzchnię dróg, usuwać. Jakie zabiegi pomagają utrzymać tereny zielone w świetnej formie i czy wynajęcie specjalistycznej firmy jest konieczne? W jaki sposób pielęgnuje się drzewa w miastach? Zachęcamy do zapoznania się z naszym mini-przewodnikiem.

Pielęgnacja drzew – rozdrabnianie gałęzi i cięcia techniczne

Cięcia standardowe, montaż wiązań statycznych, rozdrabnianie gałęzi – wszystkie te czynności pomagają przywrócić terenom zielonym estetyczny wygląd i zarazem chronić spacerowiczów przed uszkodzonymi konarami. Regularne przycinanie drzew w okresie ich wzrostu daje wiele korzyści – korona jest ładniej uformowana, a drzewo lepiej owocuje. O starsze krzewy także trzeba dbać – połamane konary należy co jakiś czas przycinać, a wówczas drzewa będą zachwycały piękną koroną. Wycinka jest konieczna wtedy, gdy konary drzewa stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Interwencja specjalistycznej firmy jest niezastąpiona także po silnych wiatrach, kiedy połamane drzewa mogą zagrozić bezpieczeństwu ludzi.

Pielęgnacja drzew – jak usunąć pozostałości po pniach

Polskie prawo często jest nowelizowane. Procedury z czasem zostały uproszczone, jednak sama pielęgnacja ogrodów wiąże się z ciężką pracą. Bardzo często wycinka drzew wymaga wykorzystania ciężkiego sprzętu, ale jest on potrzebny także w celu wyrównania powierzchni. Wówczas warto poradzić się firmy zewnętrznej, która dysponuje doświadczoną kadrą. Jednym z najważniejszych zabiegów jest frezowanie pni wykonywane już po wycince. Stworzone do tego celu ostrza rozdrabniają pozostałości po pniu. Zrębki drzew można potem zagospodarować na przykład jako biopaliwo.