Urządzenia do zwiedzania coraz popularniejsze w Polsce

Technologie Usługi

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach popyt na usługi tradycyjnych przewodników pokaźnie zmaleje. Zastąpią ich audioprzewodniki – nieduże urządzenia posiadające słuchawki i kilka przycisków, za pomocą których użytkownik może m.in. wybrać język. Urządzenia te odtwarzają nagrany przez lektora wykład uruchamiający się, gdy turysta stanie w wyznaczonym miejscu, dotyczący znajdujących się w nim atrakcji. Gdzie jednak najczęściej używa się urządzeń do audioprzewodników? Czemu warto z nich korzystać?

Urządzenia do zwiedzania – zalety

Podstawowym atutem audioprzewodników jest możliwość zwiedzania konkretnego miejsca we własnym tempie, bez konieczności dostosowywania się do grupy, co umożliwia dogłębne poznanie zwiedzanego zabytku. Jest to tym prostsze, że audioprzewodniki oferują opcje przewijania czy pauzowania tekstu. Poza tym niemal wszystkie modele są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i niewidomych, a możliwość wyboru wielu języków sprawia, że pośród zwiedzających mogą znaleźć się również turyści zagraniczni.

Gdzie używa się urządzeń do audio wycieczek?

Popularność tych urządzeń w naszym kraju nie jest na razie tak duża, jak w krajach zachodnich Nie oznacza to jednak, że jest to rozwiązanie trudno dostępne – klienci do dyspozycji mają m.in. audioprzewodniki Movi. Wśród instytucji, które korzystają z urządzeń do audio wycieczek są przede wszystkim muzea (na przykład Muzeum Powstania Warszawskiego) i pałace, choć na ich zastosowanie decydują się także miejskie agencje turystyczne, wypożyczające je turystom zwiedzającym między innymi Łódź czy Toruń.