Jak zagospodarować i urządzić mały pokój?

Nasze porady Wyposażenie i urządzanie wnętrz

Urządzanie małego pokoju może stanowić pewne wyzwanie, jednak nie jest aż tak trudne, jak może się wydawać. Aby stworzyć funkcjonalną i przytulną przestrzeń, wystarczy odpowiednie podejście i odrobina kreatywności. Prezentujemy porady i wskazówki, jak urządzić mały pokój w bloku lub domu jednorodzinnym w taki sposób, aby wykorzystać jego potencjał.

Jak zagospodarować mały pokój?

Mały pokój może pełnić różne funkcje – w zależności od możliwości i potrzeb można urządzić w nim pokój dzienny, sypialnię, domowe biuro, pokój dla dziecka, siłownię lub przeznaczyć na dowolny inny cel. Niezależnie od tego, w jaki sposób urządzasz mały pokój, pamiętaj o kilku zasad, które pomogą ci zamienić niewielką przestrzeń w funkcjonalne pomieszczenie.

  • Jasne kolory ścian – ściany w jasnych barwach odbijają światło i tym samym sprawiają, że pokój wydaje się większy.
  • Przeszklone drzwi – jeśli to możliwe, wstaw przeszklone drzwi, dzięki temu wprowadzisz więcej naturalnego światła do pomieszczenia.
  • Minimum dekoracji – zdecyduj się na niewielką ilość ozdób i dekoracji, aby nie „zagracić” małego pokoju.
  • Praktyczne i wielofunkcyjne meble i sprzęty – rozkładana sofa, stolik kawowy z półką czy pufa ze schowkiem pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Możesz rozważyć też zakup mebli zintegrowanych (na przykład łóżka wbudowanego w ścianę), które można schować, gdy nie są używane.
  • Półki na ścianach – możesz na nich nie tylko umieścić dekoracje, ale też przechowywać przedmioty, takie jak książki, biżuteria, a nawet niewielki sprzęt do ćwiczeń, bez zajmowania podłogi.
  • Oświetlenie – dobre oświetlenie sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe, dlatego starannie rozmieść źródła światła w taki sposób, aby pokój sprawiał wrażenie bardziej przestronnego.
  • Drzwi przesuwne – zarówno w wejściu do pokoju, jak i w szafach warto zamontować drzwi przesuwne, które pozwolą zaoszczędzić przestrzeń. W tym celu możesz wykorzystać shutters, czyli okiennice wewnętrzne, które można wykonać na wymiar, a tym samym łatwo dopasować do pomieszczenia o niestandardowym rozmiarze.
  • Porządek – bałagan sprawia wrażenie, że pomieszczenie jest mniejsze niż faktycznie, dlatego tak ważne jest, aby w małym pokoju utrzymywać ład i pozbywać się zbędnych rzeczy. Zagospodaruj go w taki sposób, aby zachowanie porządku było jak najłatwiejsze.

Dobrze zaplanowana przestrzeń to klucz do zagospodarowania małego pokoju, dlatego warto poświęcić czas, aby przemyśleć jego przeznaczenie, rozmieszczenie mebli oraz wystrój.

Jak umeblować mały pokój?

Jak już wspomnieliśmy, warto zdecydować się na meble wielofunkcyjne, które mogą spełniać kilka zadań oraz na meble zintegrowane, łatwe do ukrycia, gdy nie są używane. O czym jeszcze należy pamiętać, aby jak najlepiej urządzić mały pokój?

Po pierwsze, starannie zmierz pokój, zapisz wynik i bierz go pod uwagę przed zakupem każdego mebla. Pozwoli ci to uniknąć kupienia czegoś (np. sofy, łóżka lub stołu), co okaże się zbyt duże i w efekcie zdominuje przestrzeń. Pod żadnym pozorem nie kupuj „na oko”!

Po drugie, wybieraj takie meble, które wyglądają lekko – mają jasne kolory i smukłą konstrukcję. Sprawią one, że pokój będzie wydawał się większy i bardziej przestronny.

Po trzecie, rozważ zakup mebli na wymiar. Ułatwi to ich dopasowanie do kształtu i wymiarów pokoju.

Nie zapomnij kupić mebli, które będą służyć do przechowywania. Może to być nie tylko szafa, ale też łóżko z szufladą czy sofa bądź pufy ze schowkami. Dzięki temu będzie ci łatwiej utrzymać porządek, a jak już zostało powiedziane – zabałaganiona przestrzeń wydaje się mniejsza niż w rzeczywistości.

A jak urządzić bardzo mały pokój? Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mały pokój dzienny w bloku, tak aby pomimo swoich rozmiarów jak najlepiej pełnił swoją funkcję, pamiętaj, że kluczem są umiejętnie stosowane triki optyczne – wszystko, co optycznie powiększa przestrzeń, czyli jasne barwy (ścian, podłóg oraz mebli), lustrzane powierzchnie i dużo światła, a także minimalizm.

Źródło tekstu: https://skyshutters.pl/blog/jak-zagospodarowac-i-urzadzic-maly-pokoj/